Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Botew- Najwyższa szczyt Starej Płaniny
#1
Cześć! 
Wchodził ktoś z Was na Botew? Jakie wrażenia?
Ja wchodziłem na niego od dwóch stron i nie mogę sięzdecydować, która jest ładniejsza i która można rekomendować na pierwsze podejście pod niego. 

Od strony północnej wspaniałe przepaście widoki cudne, ale od drugiej również. Szlak Tarzana, Rajskoto Pryskało, mili gospodarze hiży Raj. 
Moje podejście opisałem na moim małym blogu  TU: Botew.
Ale ciekaw jestem jakie Wy macie historie związane z tą górą Smile
[Obrazek: bu-garskie-g-ry.jpg]
Odpowiedz
#2
@ Szarena Sol no myślę, że na forum za dużo górali na forum nie ma. arka nie zagląda bo on chyba na Botewie był, nie wiem czy bateniki nie wchodził. Ja najwyżej w Starej Płaninie to byłem na Przełęczy trojańskiej ale to się nie liczy bo samochodem. Smile
Odpowiedz
#3
My tylko dotarliśmy do Rajskoto pryskalo. Trochę szkoda, ale to już wyprawa na dwa dni (przynajmniej dla nas).
Odpowiedz
#4
tym wątku arka opisuje swoje wejście na Botew i nie tylko.
Odpowiedz
#5
Dzięki za info Smile Szkoda... bo dla mnie BG, to przede wszystkim góry. Korzystam, że mam w miarę blisko w górki Smile
Odpowiedz
#6
Niestety, ja też z Stara planina mam doswiadczenia tylko jako turysta zmotoryzowanego przejeżdającego prawie wszystkie przelęcza pólnoc-poludnia i odwrotnie.

Z tego co pamietam, to oprocz Arka i kolega Orlin mial doświadczenia na trasy pieszej KOM-EMINE.

https://kom-emine.bg/?lang=en

Kom – Emine”, znana również jako trasa „E3”, to nazwa najdłuższej oznakowanej pieszej trasy turystycznej w Bułgarii, dawniej nazywanej „Szlakiem Przyjaźni”.

Opis
Końcowymi punktami trasy są góra Kom na zachodzie, w pobliżu granicy z Serbią oraz przylądek Emine nad Morzem Czarnym, najbardziej wysunięty na wschód punkt Starej Płaniny. Jej przebieg pokrywa się z końcowym odcinkiem europejskiego szlaku turystycznego E3, który łączy Ocean Atlantycki z Morzem Czarnym.

Trasa trasy ma przybliżoną długość 560 – 580 km [1] (650 – 700 km według innych danych) [2] [3], 20 500 m przewyższenia dodatniego i 21 500 m przewyższenia ujemnego.

Środek trasy znajduje się wokół schroniska „Uzana”, pokrywając się z geograficznym środkiem Bułgarii. Zdobyto ponad 100 starych szczytów górskich.[4]

Pokonanie dystansu zajmuje 18 – 25[2] (pierwotnie 30[3]) dni w warunkach letnich i 28 dni w warunkach zimowych.[5] Czas jej pokonania jest różny i zależny od kondycji fizycznej uczestników oraz warunków atmosferycznych.
"In vino veritas, in aqua sanitas"
Odpowiedz
#7
Byłem na Botevie! I to w taką huśtawkę pogodową ,że na Botevie byłem dwa razy-zabłądziłem i dlatego tak))))! Miałem na Bulgaricusie całą relację ale nie wiem gdzie wątek się podział!((((


O! Odnalazłem swoją relację z tej wycieczki z mnóstwem przygód! Jest chyba w temacie filmik jak tam wiało. Po wycieczce na Botev to do tej pory kołacze mi się myśl aby pójść znowu np od Raisko Priskało i przejść Dolinę Ad! Widziałem tę dolinę u wejścia do Niej! Prosto magnetyczna magia! Ale ponoć jest tam niebezpiecznie ze względu na ilość wilków i niedźwiedzi. (po turecku Dżandema) niżej podaję nazwę relacji:


Od Vidina po Vrah Botev 2376 m n.p.m. Sezon 2016.

Арка беееее .... зашто ми не вдигаш ?! :-)))))
Odpowiedz
#8
Hej,

Wchodziłem tam jakiś czas temu i było git. Fajna góra, widoki z góry robią wrażenie. Szlak dość stromy, ale daje radę. Na szczycie jest jakiś fajny pomnik. Trzeba uważać, bo niektóre fragmenty mogą być trochę wyboiste. Ja byłem za dnia, ale słyszałem, że w nocy też jest ciekawie. Ogólnie polecam, jeśli ktoś lubi takie wypady.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Szczyt Musała 2925 m. - Връх Мусала 2925 м. Riła region. arka 78 80,853 27-10-2017,23:18:57
Ostatni post: begus

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości